Reporting Locations

  • PLEASE NOTE: You will stay at your assigned location for the entire day

    Department/ Grade Levels

    Location

    Facilitators

    Library Media Specialists (All K-12)

    Franklin Campus
    950 Norton Street

    Colleen Sadowski

    Department of Arts Teachers (All K-12)

    Marshall Campus
    180 Ridgeway Avenue

    Dominic Pickard

    Health, PE & Athletics Teachers and Trainers (All K-12)

    Freddie Thomas Campus
    625 Scio Street

    Carlos Cotto
    Audrey Korokeyi

    CTE Teachers: Technology, FACS/ Home and Careers,
    Business, Skilled Trades, Culinary, Graphic Arts and
    Design, Work Based Learning Coordinators,
    Media Communications & CPPS (All K-12)

    Edison Tech
    655 Colfax Street

    Rhonda Neal

    Social Studies Teachers including Bilingual (All 7-12)

    School of the Arts
    45 Prince Street

    Steve LaMorte

    Science Teachers including Bilingual (All 7-12)

    Wilson Foundation Academy
    200 Genesee Street

    Michael Chan

    Presenters: Mary Bunn, Stacie Darbey

    ELA, Reading & Intervention Teachers
    including Bilingual (All 7-12)

    Monroe High School
    164 Alexander Street

    Karen Fahy

    Presenters: Sarah Knauss, Phil Konecney, Carey Belair, Rebecca Tibbitts, Gina Poretta Baker, Noelle Breedlove, Kim Brown, Tara Ramirez, Katherine Thoreson

    Math Teachers including Bilingual (All 7-12)

    Douglass Campus
    940 Fernwood Park

    Jeff Mikols

    K-2 Teachers including Bilingual and SPED

    Franklin Campus
    950 Norton Street

    Dr. Susan Goodwin
    Yolanda Montalvo

    Presenters: Bruce Finch, Mia Sinclair, Gina Cordaro, Brigitte Wales, Maureen Barrant

    3-6 Teachers, including Reading, Intervention,
    Bilingual & SPED from the following schools:

    • 3, 4, 7, 8, 16, 17, 19, 29, 39 & 43

    Edison Tech
    655 Colfax Street

    Amanda Forkner

    Presenters: Lesley Johnson, Kim McInerney, Siobhan Perez, Deborah Nicowski, Erin Blaine, Maria Meteyer, Michelle Kanealey, Tamacy Bollino, Josh Cornue, Jennifer Wylie, Matt Loomis

    3-6 Teachers including Bilingual and SPED
    from the following schools: (Math Training)

    • 2, 5, 9, 10, 12, 20, 23, 25, 28, 33, 34, 35, 41, 42,
      45, 46, 50, 52, 58 & Wilson Foundation Academy

    Report to Home School

    School 2: Corrie Roos, Lynne Fox
    School 5: Jeff Good
    School 9: Pat Fink
    School 10: Deborah Solomon, Courtney Betancourt
    School 12: Jeff Turri
    School 20: Gillian Roman School 23: Aprille Burton School 25: Melissa Palermo School 28: Peilin Dostman, Dianna Speranza
    School 33: Katie Yarlett
    School 34: Melody Bishop School 35: Rosalyn Aaron RISE: Denise Schultz
    School 42: Pam Lombardo School 45: Michele Hild
    School 46: Patricia Erhardt, Terra Toole
    School 50: Meredith Meyer, Paula Riexinger
    School 52: Michael Conover School 58:  Kerry Robertson Wilson Foundation: Cassandra Dearring, Veronica Vargas

    3-6 Teachers including Bilingual and SPED
    from the following schools: (Math Training)

    • 22, 44, 54 & Bilingual Academy

    School No. 54
    36 Otis Street

    Colleen Tyler 

     

    3-6 Teachers including Bilingual and SPED
    from the following schools: (Math Training)

    • 15 & 53

    School No. 15
    85 Hillside Avenue

    Theresa Moraldo

    Pre-K Teachers and Support Staff

    RECEC (107 N. Clinton Ave.)
    VOA (214 Lake Ave.)
    Asbury Day Care (1050 East Ave.)
    Hart Street (30 Hart St.)
    School No. 33, 500 Webster Ave.

    Robin Hooper
    Rebecca Boyle

    ESOL & Foreign Language Teachers

    Hart Street
    30 Hart Street

    Abel Perez Pherett

    Social Workers

    Monroe High School
    164 Alexander Street

    Karen Rulison

    School Counselors

    Strong Museum
    1 Manhattan Square Drive

    Ruth Turner

    Speech

    Wilson Commencement
    501 Genesee St.

    Andrea Zona

    Psychologists

    School No. 7
    31 Bryan Street

    Tina Mileham

    Central Office Staff

    Central Office 3A/ 3B
    131 W. Broad Street

    Terri Orden
    Anne Marie Panipinto

    ASAR Building Administrators

    Attend subject specific session

     

    CASE

    Kodak Center/Theatre on the Ridge
    200 W. Ridge Road

    Kisha Morgan
    SPED Directors

    Special Education Teachers (7-12)

    Kodak Center/Theatre on the Ridge
    200 W. Ridge Road

    Kisha Morgan, Scott Robinson, SPED Directors, Jason Willis

    RAP: Teacher Assistants, Paraprofessionals & ISS TA’s

    Kodak Center/Theatre on the Ridge
    200 W. Ridge Road

    Sylvia Cooksey

    School Safety Officers

    School No. 58
    200 University Avenue

    Charles Cutler

    Registrars

    Central Office (1E-134)
    131 W. Broad Street

    Terri Orden

     

    Parent Liaisons & Home School Assistants (9:00 – 3:30)

    David Gantt Center
    700 North Street

    Pam Rutland

    Clerical Staff

    Report to Home School